DIVADLO NIE & ARCHA+ UVÁDĚJÍ:

KITCHEN TABLE

DISKUZNÍ PROJEKT KRITICKÉHO MYŠLENÍ O DIVADLE U JÍDELNÍHO STOLU

Máte rádi divadlo? A chodíte na něj? Pojďte o svých zážitcích diskutovat společně se svými vrstevníky. 
Projekt Kitchen table, v rámci kterého navštívíte představení různých tvůrců a souborů, je unikátní diskusní workshop kritického myšlení o divadle a kultuře. 
Cílem projektu je vytvořit bezpečné prostředí pro reflexi uměleckého zážitku a rozvoj vlastního uvažování. 
Kitchen Table je série debat, ve kterých můžeš říct svůj názor. 
Vybraní zájemci budou společně debatovat “u kuchyňského stolu”. Kriticky, otevřeně a bez zábran. 
Vše vyvrcholí závěrečnou veřejnou diskuzí v prostoru ARCHA+. To vše pod vedením umělců divadla NIE, tvůrců představení RESPEKT! v koprodukci s ARCHOU+. 

KOHO HLEDÁME

10–12 lidí
– ve věku 16–20 let
– kteří mají rádi divadlo
– a které baví přemýšlet o tom, co na jevišti viděli

CO NABÍZÍME

Půjdeme společně na současné divadlo a pak o něm budeme diskutovat v příjemném prostředí.
Kriticky, otevřeně a bez zábran.
Účast na projektu je zdarma.

JAK A KDY BUDE KITCHEN TABLE PROBÍHAT?

Od 28 09 do 13 10 společně navštívíme představení různých tvůrců nejen v ARŠE+, ale i na dalších pražských scénách a pak o nich budeme mluvit. Vše vyvrcholí 13 10 veřejnou debatou v ARŠE+. 
Vybraní účastníci se na chvíli stanou divadelními kritiky a kritičkami a budou hodnotit aktuální divadelní a taneční inscenace.

KAM SE SPOLEČNĚ VYPRAVÍME?


28 09 2024, 20.00
Divadlo Husa na provázku: Vykouření / ARCHA+


29 09 2024, 19.30
Miřenka Čechová & Spitfire Company: Baletky / Palác Akropolis


02 10 2024, 20.00
Handa Gote research & development: Třetí ruka / Alfréd ve dvoře 


09 10 2024, 17.30
Temporary Collective: Silent / Náměstí republiky 


13 10 2024, 17.00
Veřejná debata Kitchen table / ARCHA+ 


→ Setkáme se vždy hodinu před začátkem představení, ale na úvodní a závěrečné setkání v ARŠE+ si rezervuj 2 hodiny před začátkem akce.


JAK SE PŘIHLÁSIT? 

→ Natoč krátké video, ve kterém se představíš a povíš nám, proč se chceš projektu zúčastnit!
Vyplň přihlášku zde: přihlašovací fomulář

→ Potvrď také, zda bys měl*a čas společně vyrazit do divadla ve výše uvedených termínech.

ČASOVÝ HARMONOGRAM OPEN CALLU:

Uzávěrka přihlášek: 20 09 2024
Vyhlášení přihlášek: 22 09 2024

PODMÍNKY ÚČASTI: 

VÍCE O PROJEKTU A TVŮRCÍCH: 

Projekt Kuchyňský stůl (Kitchen Table)
vznikl v rámci T.E.E.N. Theatre European Engagement Network – mezinárodní sítě, která se zabývá vytvářením nástrojů pro podporu kulturního zapojení teenagerů. Jeho hlavním cílem je vytvoření bezpečného prostoru pro diskusi a reflexi uměleckého zážitku. Teenageři tak dostávají možnost po zhlédnutí představení sdílet své prožitky a postřehy a zároveň mají příležitost vyslechnout, jak jej vnímali jejich vrstevníci.

Projekt se tak snaží vytvořit prostředí pro porozumění a rozvoj vlastního uvažování. Vychází z předpokladu, že dospívající diváci jsou stejně tak kompetentními konzumenty umění a kultury jako dospělí. Teenageři vyzkouší roli expertů a hlavních mluvčích u jídelního stolu, zatímco dospělí sedí v publiku, na židlích rozmístěných kolem něj. Přestože je důležité, aby publikum bylo zapojeno, diskuse by se měla soustředit na názory teenagerů.

Dospělí poslouchají a pokud chtějí promluvit, musí zvednout ruku a o slovo se přihlásit. Až na vyzvání teenagerů se mohou přidat ke stolu mezi experty. Na sdělení svého názoru mají omezený čas a jejich příspěvky by měly vycházet z konkrétních příkladů nebo se opírat o vlastní zkušenosti.

Koncept Kitchen table NIE poprvé přineslo do České republiky v červnu 2022, kde proběhla série v rámci Mezinárodního divadelního festivalu Regiony. Tento projekt Divadla NIE v roce 2024 bude v prostoru ARCHA+ vedený trojicí lektorů Annou, Ivou a Kjellem Moberg. 


Kjell Moberg (1970)
je umělecký šéf Divadla NIE, režisér, dramaturg, pedagog, dramatik, herec a jeden ze zakládajících členů divadla NIE, který se tvorbě pro dospívající mladé publikum věnuje dlouhodobě, žánrově velmi pestře a různorodě a s přesahy k pedagogice či sociální práci. V Čechách přednášel na řadě konferencích pod záštitou DAMU, Divadla Drak a Mezinárodního institutu figurálního divadla. Jako dramaturg působil v inscenaci Tak tiše až!, která vznikla v  2022 ve spolupráci Spitfire a Divadlem Komedie. 


Iva Moberg (1975)
je ředitelkou Divadla NIE od jeho založení roku 2001 a po celou dobu spoluvytváří jeho styl a umělecké směřování. Iva zároveň vytváří a realizuje produkční platformu pro svou, respektive NIE, tvorbu. Svou produkční a producentskou činností přispěla k tomu, aby se Divadlo NIE stalo jedním z předních evropských souborů tvořících jak pro mládež tak pro dospělé – s dlouhou řadou prezentací děl Divadla NIE v mnoha zemích světa. Iva Moberg patří také do týmu performerů a pedagogů NIE, kteří vedou kreativní dílny pro divadelníky i pro mládež i semináře pro profesionální umělce.


Anna Moberg (2002)
je absolventkou hudební kompozici na Berlínské univerzitě BIMM, věnuje se autorské hudební a literární tvorbě (zejména pod uměleckým jménem Anna Pančenko). Od roku 2018 vede dílny pro T.E.E.N v Čechách, Norsku, Belgii, Itálii a Dánsku a pro Tekstlab – organizaci, která v Norsku podporuje autorskou tvorbu dospívající mládeže. Anna Moberg patří mezi nejmladší generaci divadelní kritiky a byla také součástí komise pro taneční festival Coda v Oslu v roce 2019.


Divadlo NIE
založené v roce 2001, je známé svým propojením umělců z Česka, Norska a dalších evropských zemí a vyniká ve fyzickém divadle, živé hudbě, storytellingu a práci s mladými lidmi. Divadlo NIE společně s multifunkčním kulturním prostorem ARCHA+ přinese premiéru umělecké performance s názvem RESPEKT!.
Inscenace vzniká na základě OPEN CALLU, který uspořádala ARCHA+ ve spolupráci s divadlem NIE pro širokou veřejnost a mladé performery ve věku 16–25 let. Inscenace, kterou uvede v této sezóně prostor ARCHA+, bude unikátním výsledkem práce talentovaných mladých lidí s vášní pro divadlo, zpěv, tanec, hudbu a psaní.