Debata pro loutky:
In ty mně?
Zírání, doteky, otírání. Odmítnout? Proč jste se znásilnění nebránilx?
„Velmi často je oznámení o sexuálním násilí smyšlené. Velmi často." řekl policejní prezident.
Otázky genderu vs školní prostředí. Chceš to?
Vnímáme sex tak, že je penis, je vagína a je tam nějaká penetrace? Co to je vlastně sex? A jestli ho mají mladí lidé málo, mělo by se „bít na poplach“?
A jak o TOM mluvit?
Debata s anonymními hostkami a hosty pro střední školy o genderových rolích, stereotypech, konsentu a stoupajícím či klesajícím libidu napříč generacemi.
Budeme mluvit o kvalitě sexuální výchovy v českém školství, o intimitě a zkoumání jejích hranic v kontextu dnešního světa. Studenti budou mít možnost naslouchat a později i sami klást otázky. Po debatě následuje lektorský program, který studenty do tématu aktivně zapojí a dá jim možnost jej vstřebat více do hloubky.
Inscenační tým
režie: Samuel Špilar a Doubravka Dostálová
koncept: Samuel Špilar a Doubravka Dostálová, Štěpán Gajdoš a Kateřina Císařová
produkce: Barbora Jonášová a Žanda Špánková
moderátorky: Aicha Roubíčková, Jana Vaverková
dj debaty: Daniel Ficek
loutkovodiči: Václav Němec, David Bolech, Zbyněk Rohlík, Matouš Fendrych, Anastázie Dobrodinská, Václav Ponikelský, Matěj Šíma, Gagik Chilingaryan
Mezi odhalenými hosty byli v minulosti např. osobnosti: Jan Cina, Daniela Špinar, Pavel Novotný, Jan Špaček, Jan Hřebejk, Marta Ljubková, Petr Uhlík, Lenka Králová, Jiří Havelka
DEBATA PRO LOUTKY
je projekt a teď už kolektiv, který vznikl na půdě DAMU a který se v červnu přesunul do nového kulturního prostoru zasvěcenému young adults publiku ARCHA+. Jde o debatní projekt, který je postavený na utajených identitách jednotlivých hostů. Zajímá nás, jak moc člověka při komunikaci ovlivňuje vědomí toho, s kým zrovna mluví. Ať už na základě toho, co říká, jak se chová, nebo třeba toho, jak vypadá. Proto diváci ani moderátor debaty neznají identitu hostů a tím se otevírá prostor pro diskuzi bez předsudků a s větší otevřeností.
Každý Host dostane svého „avatara“ či alter ego – loutku, která ten večer vystoupí místo něj. Loutku, která je neutrální, nemá žádný rozpoznatelný charakter, a dovoluje tak divákovi vytvořit si na diskutující názor pouze na základě jeho uvažování a postojů. Z tohoto důvodu nese formát název Debata pro loutky.