So 03 05, 10:00
dissplay workshop
Vyrůstáme online – ale umíme být offline? Jak moc jsme sami sebou, když nás neustále někdo sleduje? Každý post, každá story, každá fotka… Svět se proměnil v přehlídku našich nejlepších verzí – ale co se děje pod tím vším? Dissplay je taneční jízda inspirovaná vlastní zkušeností Jitky a Terezy s tlakem být vidět, být zajímavá, být „nějaká“ – a přitom neztratit samu sebe. Workshop tě nechá nahlédnout do procesu vzniku této inscenace a zároveň se stane prostorem, kde můžeš tvořit společně s nimi.
Čeká tě tanec, slovo, improvizace, práce s každodenní realitou (i s mobilem), ale hlavně upřímná otázka: kdo jsme, když na chvíli přestaneme chtít zapadnout?
Pojďme si na chvíli dát pauzu od hodnocení, očekávání a tlaku být dokonalí. Možná zjistíme, že když si dovolíme být trapní, začne to být fakt osvobozující. A že i svět kolem nás může být krásně absurdní – když si to dovolíme vidět.
Workshop je určen pro mladé lidi ve věku 14+ se zájmem o současný tanec a divadlo. Předchozí zkušenost s tancem a divadlem je výhodou, nikoliv podmínkou.
Workshop se pořádá dvakrát ve dvou víkendových termínech na Malém sále v kulturním prostoru ARCHA+.
1) 3. 5., 10.00–18.00 a 4. 5., 10.00–17.00.
2) 10. 5., 10.00–18.00 a 11. 5., 10.00–17.00.
Je možné se přihlásit na oba víkendy, ale i na jeden
Doporučený věk: 14+
Tereza Lenerová vystudovala v roce 2007 The Theaterschool v Amsterdamu. Svou prvotinou Proměnná se hned kvalifikovala na Aerowaves Spring Forward. Pro další experimenty spoluzaložila prostor Studio Truhlárna, kde také vytvářela několik svých zásadních autorských projektů: Švihla, oceněné mezinárodní porotou hlavní cenou Taneční inscenace roku 2017 na České taneční platformě a Nepřestávej, které získalo zvláštní uznání poroty v rámci České taneční platformy 2019 a bylo zařazeno do výběru Aerowaves Twenty21. Lenerová uskutečnila v roce 2021 dvě premiéry, představení dis pla y, které bylo vytvořené společně s Jitkou Čechovou a dále Existuje dojem bytí. V roce 2022 získala Lenerová s Čechovou hlavní ocenění České taneční platformy právě za představení dis pla y.Její nenovější představení Rukavičkářské závody bylo vybráno na festival Česká taneční platforma 2024 a Malá inventura 2024. Ve spolupráci s Kari Šulc vytvořila též taneční film Beating, který získal 1.cenu na festivalu Dances With Camera v Polsku a 3. cenu na NuVideoDance festival v Bratislavě 2014.
Jitka Sara Páníková (roz. Čechová) je tanečnice, performerka a choreografka. Svou taneční dráhu začala na taneční konzervatoři Duncan Centre v Praze, kde se specializovala na současný tanec a fyzické divadlo. Mimo českou taneční scénu měla možnost čerpat z různých uměleckých přístupů, které výrazně ovlivnily její pohybové kvality a proměnily její umělecký slovník. Mezi její zahraniční zkušenosti patří studium v Certificate Programu v Peridance Capezio Center v New Yorku, získání magisterského titulu v oboru Performing Public Space na Fontys University of Performing Arts v Nizozemsku a získání pracovních zkušeností v čínských městech Chengdu a Shenzhen a v brazilském Rio de Janeiru. Jitka úzce spolupracovala s choreografy, jako jsou Michal Zahora, PocketArt, Tereza Lenerová & Co, Peter Šavel, Sofia Krantz, Flavia Tápias, Anna Källblad a Helena Byström. K jejím významným choreografickým počinům patří představení dis pla y, které získalo hlavní cenu České taneční platformy v roce 2022. V současné době je součástí tříletého mezinárodního výzkumného projektu iCoDaCo (http://www.icodaco.com/) pod hlavičkou Studia ALTA, kde zkoumá současný tanec v jeho aktuálním kontextu.