Debata pro loutky:
Kolik je pohlaví?
Ptala se drze cis žena z konzervativního mediálního portálu Kulturblog na Košickém Pridu v roce 2019. Říká se, že sexualita je spektrum, jde to stejné říci také o genderu? Je adekvátní škatulkovat lidskou bytost skrze feminní nebo maskulinní vzezření? Měli bychom se každého před rozhovorem zeptat, jak jej oslovovat? Měli bychom lámat archetypy, které pohlaví rozdělují? Ztratíme se pak už úplně?
Debata pro loutky je projekt a teď už kolektiv, který vznikl na půdě DAMU a který se v červnu přesunul do nového kulturního prostoru zasvěcenému young adults publiku ARCHA+. Jde o debatní projekt, který je postavený na utajených identitách jednotlivých hostů. Zajímá je, jak moc člověka při komunikaci ovlivňuje vědomí toho, s kým zrovna mluví. Ať už na základě toho, co říká, jak se chová, nebo třeba toho, jak vypadá. Proto diváci ani moderátor debaty neznají identitu hostů a tím se otevírá prostor pro diskuzi bez předsudků a s větší otevřeností.
Každý host dostane svého „avatara“ či alter ego – loutku, která ten večer vystoupí místo něj. Loutku, která je neutrální, nemá žádný rozpoznatelný charakter, a dovoluje tak divákovi vytvořit si na diskutující názor pouze na základě jeho uvažování a postojů. Z tohoto důvodu nese formát název Debata pro loutky.
Moderovat debatu bude Aicha Roubíčková, studentka Katedry autorské tvorby a pedagogiky. Formát pridové debaty bude podobný jako na loňském ročníku festivalu, kdy bylo téma: Je Pride tradice?.
Projekt vznikl na půdě Divadla DISK, DAMU.
After Koncert cca od 21:45:
Padá penis, něco si přej
Dvě holky, dva mikrofony, čtyři prsa, dvacet prstů. Rapujeme, smějeme se, brečíme, tančíme. Jsme zoufalé a sprosté a prvoplánově prosté. Jsme dvě nevěsty bez prstýnků. Přejete si něco, když padá hvězda? A když padá penis?
Velký sál, volné sezení.
After koncert v prostoru baru.
Vzhledem k debatnímu formátu této události a k faktu, že účastníci debaty jsou až anonymizováni, nelze předem odhadnout rizika spojená s možným zraňujícím obsahem.
Nicméně, výpovědi účastníků mohou (avšak nemusí) obsahovat následující témata či o nich vypovídat:
- diskriminace (konkrétně homophobii nebo heterosexismus, transphobii, sexismus, ablismus)
- duševní onemocnění
- sebepoškozování a/nebo sebevraždu
- zneužívání (fyzické, mentální, verbální, sexuální)
- znásilnění a/nebo sexuální napadení